Cres sziget
A kopár, ámde szép Cres sziget barátságos lakóival a Kvarner- öbölben található. Északról déli csúcsáig 68 km hosszú. Komppal elérhető Brestovából (szárazföld) vagy Valbiskából (Krk sziget). A 405,78 km2 területű Cres sziget, Krk-el együtt Horvátország legnagyobb szigetének számít. Szinte hihetetlen, de a két sziget területe hajszálra megegyezik. A szomszédos sziget, Losinj és Cres korábban egy szigetet alkottak, de még a római időkben egy csatornával elválasztották őket, hogy a hajózást könnyebbé tegyék, és ma egy híd köti össze a kettőt.
A Cres sziget a kőkorszak, pontosabban már a paleolitikum óta lakott, majd számos más horvát városhoz, és szigethez hasonlóan, később a Római Birodalomhoz tartozott. A birodalom bukása után Cres a bizánciak fennhatósága alá került, majd miután a 7. században horvátok támadták meg, a független Horvátország része lett. A sziget története a továbbiakban is hasonlít sok horvát szigethez: 400 év velencei uralom, majd rövidebb osztrák, és francia fennhatóság következett, míg 1920-tól Olaszországhoz, míg 1947-től, immár véglegesen Horvátországhoz került. A sziget számos települését egyetlen út köti össze, amely Cres középső részén halad - egyik fele a Cresre érkező komptól indul, míg a másik fele Crest Losinj szigetével összekötő hídhoz kapcsolódik. Az Európa nagy része számára még ma is rejtett szépségnek számító Horvátország egyik legrejtettebb szépsége Cres az ökoturizmus központja. Sokan Európa utolsó rejtett paradicsomának tartják.
A barátságos, csodálatos szépségű sziget remek hely mindazoknak, akik arra vágynak, hogy mindentől, és mindenkitől távol, csendben, nyugalomban, és egyben csodás környezetben nyaraljanak. Cres a horvát szigetek egyik leggazdagabb növényvilágával rendelkezik: 1300 növényfaj él itt, köztük számos igen ritka. A festői sziget Horvátország legszebb strandjainak, és lagúnáinak is az otthona, és nagy múltjának köszönhetően ősi épületek hazája.